13 Şubat 2012 Pazartesi

Colonia Güell

Barselona şehri denilince ilk akla gelen şahıs Antoni Gaudi’dir. Her biri kendi nevinde bir şaheser sayılabilecek çalışmalar bırakmıştır. Gaudi’nin arkasında başka bir şahıs vardır ki, onun hamiliği olmasaydı Gaudi mimarlık tarihinin en cesur çalışmalarını meydana getiremeyecekti. Bu kişi Eusebi Güell’den başkası değildir. Güell Barselona’nın önemli sanayicilerindendir. Sanayici olmasının yanında Katalan milliyeçiliğini entelektüel bakımdan destekleyen bir figürdür. Bu iki Katalan 1878’de Paris fuarında tanışmışlar ve Barselona’ya döndüklerinde görüşmeye devam etmişlerdir. Bu dostluğun ve de hamiliğin münbit neticeleri olmuştur Barselona için. Palau Güell, Parc Güell bunlardan birkaçıdır.

Fakat Güell’in Barselona’dan trenle 20 dakika uzaklıkta yaptırdığı Colonia Güell pek bilinmez. 1890’da Barselona Sants’ta bulunan tekstil fabrikasını Santa Coloma de Cervello’ya taşır. Yenilikçi bir işadamı olan Güell yeni yaptırdığı fabrikasının yanına işçilerin yaşayacağı evleri ve sosyal imkanları da eksik etmez. Okul, tiyatro, sağlık ocağı ve kilise bunlardan birkaçıdır. Güell bunların inşaası için değişik mimarlara sipariş verir. Colonia Güell 1936’da kamulaştırılır. İç savaş sonrasında tekrar mülkiyetini alan Güell ailesi 1943 yılında başka bir aileye satar. Fabrika 1973 yılındaki sektörel kriz sonrasında ise tamamen kapatılır. Şimdi ise sakin bir köy havasında gelen ziyaretçilerin karşılamaktadır.

Colonia Güell’in kilise inşaası için Gaudi 1898’de görevlendirilir. 1908 yılında inşaata başlayan Gaudi kiliseyi iki katlı ve 40 metre yükseliğinde olarak tasarlar. 1914 yılında Güell ailesi Gaudi’yi mali olarak kilisenin inşaatına kaynak sağlayamayacaklarını bildirir. 1915 yılında Barselona piskoposu tamamlanan ilk katı takdis eder ve ibadete açar.

Nasil Gidilir: Plaza Espanya'dan hareket eden S4, S8 ve S33 hatlarina binip Colonia Güell duraginda iniyorsunuz. 20 dakika sürüyor.


Tren istasyonundan Colonia Güell'e yol tarifi


Tekstil Fabrikasi


Tekstil Fabrikasi


Colonia Güell Sokaklari


Colonia Güell SokaklariMimar Francesc Berenguer i Mestres tarafindan yapilan okul ve ögretmen evi


Okul baska bir açidan


Okul


Mimar Joan Rubio i Bellver tarafindan yapilan ev


Mimar Joan Rubio i Bellver tarafindan yapilan ev ( baska bir açidan)Mimar Joan Rubio i Bellver tarafindan yapilan baska bir ev


Antoni Gaudi tarafindan yapilan kilise


Kilisenin planlanan tasarimi , Kirmizi çizgiler tamamlanmayan bölümleri göstermekte

Gaudi'nin zincirlerden faydalanarak yaptigi üç boyutlu modelleme


Yerdeki aynadan yansiyan kilisenin modellemesi


Kilisenin Çan Kulesi


Kilisenin giris kapisindan detay, pencere üzerinde Alfa ve Omega harfleri ( Tanrinin ezeli ve ebdediligine dair incilden bir bölüme atfen)

Kilisenin iç kismi

Kilisenin latin haçi olarak tasarlanmis pencereleri

Pencerenin kanatalarinin açilmasi sonucunda kelebek sekline donmus pencere

2 yorum:

  1. Colonia Güell'i duymuştum fakat fotoğrafları ile karşılaşmamıştım. Kilise özellikle çok etkilyeici. Paylaşım için teşekkürler...

    YanıtlaSil
  2. Şahane bir mini rehber olmuş...

    YanıtlaSil