13 Nisan 2011 Çarşamba

Mont Serrat Manastırı 1

Mekanların da vicdani-manevi merkezleri vardır. Mekana, coğrafyaya ruhunu veren de birazda bu merkezlerdir. Onların şenlendirdiği bu tasavvuru dünyanın bir çok yerinde rastlayabiliriz. Mesela İslam medeniyetinin ve coğrafyasının kalbi Kabe'de atar, ana merkezdir fakat bununla birlikte başka tali merkezlerde Kabe ile beraber var olabilirler. İstanbul için Eyüp Sultan böyle bir yerdir. Osmanlı'nın manevi dünyasında Eyüp'ün Kabe kadar hususi bir yeri vardır. Bugün de hala devam etmektedir. İstanbul ve çevresi için Eyüp sultan ne ise İran coğrafyası için de Meşhed odur.İmam Rıza'nın türbesi bir hacc merkezidir Şii dünya için. Buna daha fazla örnek verebiliriz ama blogun çerçevesi içinde Barselona'ya bakmak lazım.

Birkaç hafta önce ev arkadaşım Emre ile Katalunya'nın manevi merkezlerinden biri olan Mont Serrat manastırını ziyarete gittik. Barselona'ya 50km uzaklıktaki Mont Serrat dağlarında bir kartal yuvası gibi duran Santa Maria Manastırı. 11. yy'da Benedikten keşişleri tarafından kurulmuş. O günden bu yana da Katalunya'nın ve de Barselona'nın manevi merkezi olmuş. Manastırda bulunan Bazilika'da sergilenen Siyah Bakire heykeli bahsi geçen coğrafya için çok mühim bir yer işgal eder. Hatta San Jordi (Saint George, Aya Yorgi) ile beraber Katalunya'nın koruyucu azizidir.


Manastırın bulunduğu dağ ismini testere gibi şeklinden alır. "Serrat" Katalanca testere anlamına gelmekle beraber Katalanlar arasında kadın ismi olarak dahi kullanılmaktadır. Soprano Montserrat Figueras buna iyi bir örnektir.
Bunun dışında bu manastırda hristiyan dünyası için çok önemli kişilerde bulunmuştur. Cizvit tarikatının kurucusu İgnatius Loyola, tarikatını kurmadan önce bu manastırda bir süre zâhidane bir şekilde yaşamıştır. Loyola'ya ait bir şapelde bazilikanın içinde yer almaktadır.

Mahalli halk bazı dilekleri için adak adarlar. Hatta sadece bu adakların bulunduğu küçük bir oda da bazilikanın girişide bulunur. Çocuk, araba, evlilik gibi dilekleri olanlar, eğer dilekleri kabul olursa dilekleriyle ilgili nesneleri bu odaya bırakırlar.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder