25 Temmuz 2011 Pazartesi

Correfoc

Hafta sonu arkadaşim Baybars ile Poble Sec'teki Festa Major'u izlemeye gittik. Poble Sec Barselona'nin semtlerinden biri. Montjuic ile Avinguda Parallel arasinda kalan bir bölge. Semtin birkaç sokagina ve meydanina konserler için sahneler kurulmuştu. Plaza de Sortidor'da hem birşeyler içmek için hem de Correfoc'u izlemek için bir masaya kurulduk. Correfoc Katalunya'ya özgü, festivallerde yapilan bir kutlama şekli. Seytan, iblis kiyafetine bürünmüş 7'den 70'e insanlar ellerinde yanan meşalelerle müzik eşliginde sokak sokak dolaşmaktalar. Bir nevi cehennem tasviri. Zaten Correfoc katalancadan "ateş koşusu" olarak tercüme edilebilir.

Correfoctan önce meydandaki sahnede çeşitli gösteriler oldu. Biz vardigimizda sahnede Bengaldeşliler kendi mahalli kiyafetleriyle dans edip şarki söylüyorlardi. Poble Sec genelde göçmenlerin yaşadigi bir bölge oldugundanBegaldeşlilerin gösteri yapmasi çok tabii. Daha sonra ise sahneye müzik eşliginde dans eden mahalliler çikti. Bu gösteriler bittikten sonra yine mahallelilerin oluşturdugu Correfoc konvoyu Plaza de Sortidor'dan başlayip ara sokaklari dolaştiktan sonra yine ayni meydana geri döndüler. Aşagidaki video meydandaki gösteriden kadedildi. Aslinda daha fazla çekim yapmiştim fakat yükleme de sorun çikti.

Gecenin ilerleyen saatlerinde ise sokaklara kurulmus diger sahnelerde degişik türde canli müzik performanslari oldu.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder